piątek, 1 sierpnia 2014

Trochę o "Potopie"

Fontanna "Potop" była i jest jedną z atrakcji w Bydgoszczy.
Przedstawia kulminacyjny moment biblijnego potopu, tj. scena, gdy giną zwierzęta i ludzie, którzy nie znaleźli schronienia na barce.



Składa się on z trzech części:
Centrum - mężczyzna podtrzymujący lewym ramieniem omdlewającą kobietę. Usiłuję on również wciągnąć na skałkę innego mężczyznę podając mu drugą rękę. Na dole skały leży młoda matka, która zmarła z wyczerpania lecz zdołała uratować swoje małe dziecko, które bezradnie rozgląda się wkoło gdzie nie zostało już nic poza wodą. Obok na skałę wdrapuję się lew, zdający się być nieszkodliwym dla ludzi. Cała ta rzeźba stojąca w centrum basenu jest główną figurą, która dominuję nad pozostałymi.




Druga część - figura niedźwiedzicy podtrzymującej w paszczy bezwładne, martwe ciało małego niedźwiadka. Głowę ma skierowaną na wschód, a prawą łapę uniesioną i opartą o skałę.




Trzecia część -  przedstawia scenę walki człowieka z oplatającym go wężem morskim (na wzór grupy Laokoona), jest to nawiązanie do mitologii greckiej. Oddany zostaje wysiłek mięśni, napięcie podczas tych ciężkich zmagań.




Cała kompozycja ma wysokość 6 metrów, waży ok. 9 ton. Została wykonana z brązu. Fontanna "Potop" miała dwie kopie:  jedna w  Coburgu w Bawarii (rodzinnym mieście rzeźbiarza) ale bez dwóch bocznych rzeźb. Na niej m.in. opierała się rekonstrukcja bydgoskiego "Potopu". Druga zaś w Eisleben w Górnej Saksonii (również w 1943  roku przetopiona na cele wojenne tak samo jak ta w Bydgoszczy)




Jest to fontanna-rzeźba, istniała w latach 1904-1943. Od roku 2006 do teraźniejszego (2014) trwał proces rekonstrukcji rzeźb. "Potop" jest efektem konkursu na wodotrysk-rzeźbę w Bydgoszczy przeprowadzonego w 1897 roku w Poznaniu (przez Krajową Komisję Popierania dla Sztuki Plastycznej). Wygrał berliński artysta-rzeźbiarz Ferdinand Lepcke (wykonał on również rzeźbę "Łuczniczki"), a prace nad wykonaniem dzieła trwały 6 lat.




7 stycznia 1943 roku zapadła decyzja okupacyjnych władz miasta o rozpoczęciu rozbiórki rzeźby. Po "Potopie" został basen, a jego wnętrze wypełniły cztery kamienne ryby tryskające wodą (autor rzeźby: Józef Makowski)



Jednakże Bydgoszczanie nie zapomnieli o pięknej fontannie, która ciekawiła  zbierała przy sobie wielu ludzi - tych odwiedzających i mieszkańców miasta. Od 2006 roku trwał proces rekonstrukcji rzeźb prowadzony przez Społeczny Komitet Odbudowy Bydgoskiej Fontanny Potop (chociaż od 2004 roku zaczęto zbierać fundusze). Oficjalne, uroczyste odsłonięcie skończonego już wodotrysku odbyło się 26 czerwca 2014 roku. 
Kto by pomyślał, że będziemy jeszcze mogli podziwiać tę fontannę w całej okazałości. :)



Stare zdjęcia/pocztówki - źr. fotopolska.eu
Zdjęcia dzisiejszej fontanny - fot. Anna Leśniewska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz