środa, 17 września 2014

Wodniak Bydgoski

Wodniak Bydgoski jest to gazeta wydawana z myślą o mieszkańcach, która ma na celu przede wszystkim przyczynić się do ożywienia Bydgoskiego Węzła Wodnego.


Sprzyjającym faktem do wznowienia wydania gazety przyczynił się aktualnie trwający Rok Kanału Bydgoskiego 2014 oraz doroczna impreza Ster na Bydgoszcz, która coraz bardziej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wodniaków i zwykłych mieszkańców. Jest pełna wartościowych opisów i artykułów z życia wodnego w naszym mieście. W gazecie znaleźć można fakty historyczne oraz wydarzenia bieżące związane z wodą.
W aktualnym numerze możecie znaleźć także nasze wypowiedzi na temat tramwajów wodnych. 

Zainteresowanie gazetą jest duże, dodatkowo ZA DARMO do nabycia w Urzędzie Miasta, Bydgoskie Centrum Informacji, Miejskie Centrum Kultury, ZDMiKP, Barka Lemara.

poniedziałek, 15 września 2014

Twittujemy


Od kilku dni możecie znaleźć nas także na twitterze. Z boku, po prawej stronie bloga, możecie nacisnąć i zacząć nas obserwować. :)

niedziela, 14 września 2014

Noc Muzeów - Bydgoska Noc Muzealna


Bydgoska Noc Muzealna: XXII Europejskie Dni Dziedzictwa odbyły się w sobotę 13 września 2014 roku. Jak wiadomo Noc Muzeów jest to czas gdzie muzea są dostępne dla wszystkich osób za darmo. Byliśmy tam i tak jak obiecaliśmy  przygotowaliśmy dla Was krótką relację wraz ze zdjęciami z tego wypadu. 
Zapraszamy do jej przeczytania i obejrzenia! :)

piątek, 12 września 2014

Bydgoska Noc Muzealna



Już jutro od godziny 17:00 odbywać się będzie Bydgoska Noc Muzealna: XXII Europejskie Dni Dziedzictwa!  Jest co zwiedzać, więc serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.  My też się tam pojawimy i z pewnością przygotujemy zdjęcia oraz relację z wypadu.

Szczegóły na: ManiaWypoczywania


czwartek, 11 września 2014

MASKON przejmuje Bydgoszcz!

Są takie dni, kiedy masz dosyć szarości życia codziennego. Z takim nastawieniem 14.09 bydgoska grupa miłośników fantastyki z Klubu Fantastyki Maskon zamierza wyjść na ulice i pokazać mieszkańcom grodu nad Brdą, że są jeszcze w tym mieście ludzie pozytywnie zakręceni, którym zależy na propagowaniu fantastyki.

Wypatrujcie ich w niedzielę. Dla osób, które będą chciały pogadać i wykażą się swoją miłością do fantastyki będą małe upominki. Dla osób, które mają ochotę wskoczyć w cosplay i połazić razem z nami mamy tylko przychylne spojrzenie – więc także ich serdecznie zapraszamy.

Do zobaczenia!

poniedziałek, 1 września 2014

Dolina Śmierci - Fordon


Wczorajszego popołudnia, pomimo niezbyt sprzyjającej pogody postanowiliśmy wybrać na się na wyprawę rowerową. Za swój cel obraliśmy Dolinę Śmierci w Fordonie, aby tam dojechać pokonaliśmy ok. 20km (w jedną stronę), a ścieżki rowerowe bardzo dobrze spełniły swój obowiązek. 















Gdy dojechaliśmy do Doliny Śmierci i przeszliśmy przez bramę czuć było powagę tego miejsca. 




Dolina Śmierci to miejsce masowego mordu, grobów mieszkańców Bydgoszczy i okolic wymordowanych przez Hitlerowców jesienią 1939 roku. Większość ofiar stanowiła polska i żydowska inteligencja oraz duchowieństwo katolickie. Fordońska Dolina Śmierci jest największą zbiorową mogiłą na terenie Bydgoszczy i stanowi znany symbol martyrologii mieszkańców miasta podczas II wojny światowej.
Zamordowanych zostało od 1200 do 3000 ludzi.
Polscy nauczyciele w drodze na egzekucję w „Dolinie Śmierci”



Pod koniec września 1939 roku w Bydgoszczy miały miejsce serie niemieckich "akcji oczyszczających" wymierzonych w konkretne grupy zawodowe, środowiska społeczne, członków organizacji i stowarzyszeń polskich oraz Żydów. Organizowano łapanki, obławy w których to ofiary zostały aresztowane. Po dokonaniu "segregacji" byli więzieni, następnie wywiezieni do doliny znajdującej się w Fordonie i zamordowani. Warto napomnieć, iż powojenne zeznania Josefa Meiera, dowódcy Selbstschutzu w powiecie bydgoskim, w skład plutonów egzekucyjnych wchodzili wyłącznie ochotnicy.















Warto też pamiętać, że w dniach 3-4 września 1939 roku w Bydgoszczy miała miejsce Krwawa Niedziela. 


Na koniec zdjęcie z Doliny Śmierci - panorama Fordonu: