Pewnego dnia udaliśmy się właśnie w jego kierunku. Pomnik stoi przy ul. Bernardyńskiej, zaprojektowali go rzeźbiarze Stanisław Horno-Popławski oraz Aleksander Dętkoś. Monumental został zrobiony na grobie Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego, który w 1919r. dostał się do niewoli niemieckiej i zmarł w szpitalu po kilku dniach w skutek odniesionych ciężkich ran, nie odzyskując przytomności. Niedługo będzie 95 rocznica Jego śmierci (oraz wielu innych).
"Do Bydgoszczy powstańcy nie dotarli, stacjonowała tu silna załoga wojskowa i Grenzschutzu ( straży granicznej ). Jednak po kilku miesiącach walki, wojska powstańcze zbliżały się w okolice miasta. Trwały bitwy pod Brzozą, Rynarzewem, Ślesinem i Mroczą. W nocy 15/16 czerwca 1919 r. w Murowańcu, w lasku nad kanałem, stoczono zaciętą bitwę. Poległo 15 powstańców, było wielu rannych. Również po stronie niemieckiej nie było lepiej. Rannych powstańców Niemcy zabrali do niewoli a następnie do szpitala wojskowego w Bydgoszczy ( mieścił się on u zbiegu dzisiejszej ulicy Jagiellońskiej i Trzeciego Maja ). Wśród rannych był nieznany z imienia i nazwiska powstaniec, który po kilku dniach zmarł nie odzyskując przytomności." (źr. tppw.wikidot.com)
"W hołdzie bohaterskim powstańcom wielkopolskim
1919/1918
Z wyrazami czci i pamięci
Z wyrazami czci i pamięci
w 85 rocznicę powstania "
W 1939r. grób został zniszczony przez hitlerowców, tak samo jak szczątki powstańca. Na jego miejscu została zasiana trawa - nie miało zostać po nim żadnego śladu.
rok 1945, fot. Piotr Wiszniewski (zdjęcie z książki "Bydgoszcz na starej fotografii", udostępnionej nam przez Agę G.) |
Miejsce po zniszczonym w czasie okupacji Grobie Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Wieńce i tablica:
"Tu była mogiła Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.
Prosimy o szacunek dla tego miejsca"
Jeśli chcecie poznać dokładną historię pomnika wejdźcie na historia-pomnika :)
"Szanuj to miejsce pamięci
Twój stosunek do tego miejsca
jest dowodem kultury osobistej
i szacunku dla ofiar"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz